reklama

Korupcia, Janukovyč a ruských 15 miliárd...

Faktom je, že Rusko má na Ukrajinu najväčší vplyv. Pozícia Ruska v medzinárodnej politike je však oveľa slabšia, ako by sa na prvý pohľad zdalo. Americký analytik George Friedman v článku „Putinov blaf" píše, že od roku 2008 sa Putin snaží vyvolať dojem, akoby sa Rusko vrátilo na pozíciu svetovej veľmoci. Najprv počas vojny v Gruzínsku, neskôr v afére Snowden, počas krízy v Sýrii a nakoniec pri vyšachovaní EÚ pri rokovaniach s Ukrajinou. Väčšina z týchto úspechov Ruska však predstavovala len dobré PR. „V tejto chvíli - keď sa USA snaží dostať z bahna vojen v moslimskom svete a Európania sú oslabení a v inštitucionálnom neporiadku - sa snaží Rusko ukázať výkon, ktorý je v skutočnosti nad jeho ozajstné schopnosti. V skutočnosti zostáva Rusko stále len regionálnou mocnosťou závislou na vývoze energie, ktorej ceny nevie ovplyvniť a je len tieňom z toho, čím býval Sovietsky zväz."

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

EÚ alebo Rusko?

Otázka smerovania Ukrajiny je pre Rusko kľúčová. Ak by sa Ukrajina plne integrovala do západných štruktúr, mohlo by stratiť strategické prístavy Oddesa a Sevastopol a tým aj vplyv v Čiernom mori. Mohlo by stratiť prístup k ukrajinským strategickým podnikom, ktoré potrebuje pre svoj zbrojný priemysel. Bez Ukrajiny môže Putin zabudnúť aj na projekt Euroázijskej únie. Len s Ukrajinou dokáže vytvoriť tak veľký trh, s akým by mohlo Euroázijské spoločenstvo fungovať.

Na druhej strane myšlienka, že by Ukrajina v blízkej dobe vstúpila do EÚ, je absurdná. Brusel nesľuboval Ukrajine vstup do Únie, išlo len o podpísanie asociačných dohôd. To znamená, že ak Ukrajina harmonizuje svoje predpisy s predpismi Únie, dostane sa na európsky trh. Tento proces môže trvať roky. V prípade Ukrajiny minimálne desať rokov. Až potom sa môže začať uvažovať o vstupe do EÚ. Ďalší moment je, že EÚ má v súčasnosti dosť svojich starostí a je veľmi slabá na to, aby si mohla dovoliť riešiť ešte aj problémy takmer zbankrotovanej Ukrajiny.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo chce Janukovyč? Doláre a imunitu... Je jedno odkiaľ.

Pri slove bankrot prichádzame k jednej z príčin toho, čo sa na Ukrajine teraz deje. Janukovyč počas svojej vlády vybrakoval krajinu. Korupcia narástla do obludných rozmerov. Ukrajina je teraz na pokraji bankrotu. Vláda si musí požičiavať od komerčných bánk na to, aby mohla zaplatiť dôchodky a platy štátnym zamestnancom. Pravda, nie všetci Ukrajinci sú na tom zle - niektorým sa naopak dobre darí. Napríklad Janukovyčov syn Oleksandr zbohatol v priebehu prezidentovania svojho otecka o desiatky miliónov dolárov.

Na to, aby dokázala krajina vyžiť do ďalších prezidentských volieb, potrebuje asi 15 miliárd dolárov, ktorými zapláta štátny rozpočet. Ak Janukovyč voľby nevyhrá, je pravdepodobné, že bude nasledovať Tymošenkovú do väzenia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Problém je, že EÚ nie je ochotná poskytnúť tak veľkú pôžičku. Ak by si Ukrajina požičala peniaze od MMF, musela by prijať tvrdé reformy. Napríklad zvýšenie ceny plynu (plyn pre domácnosti je na Ukrajine silne dotovaný štátom), čo by spôsobilo, že Janukovyč by voľby aj tak prehral.

Tak sa Ukrajinský prezident obrátil na Rusko a dobrý Putin, ktorý chce „pomáhať bratskému národu", mu obratom sľúbil 15 miliárd.

Janukovyčova politika bola v predchádzajúcich rokoch založená na lavírovaní medzi východom, západom a občasným flirtovaním s Čínou. Podnikateľskej elite a oligarchom, ktorí ho podporovali, tento postoj vyhovoval. Nechceli ani do EÚ, ktorá je príliš transparentná, ani do budúcej Euroázijskej únie pod vedením Ruska so silnými a nebezpečnými ruskými oligarchami.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Podľa Alexandra Dulebu rozdiel medzi EÚ a ruským projektom je ten, že kým v EÚ sa rozhoduje o pravidlách spoločne, na východe rozhoduje Rusko a názor ostatných ho nezaujíma.

Okrem toho ruské spoločnosti údajne zneužívajú colnú úniu, doslova poľujú na kazachstanské a bieloruské firmy a preberajú ich. To je dôvod, prečo nechcú ani súčasní ruskí partneri v colnej únii urobiť ďalší krok k spoločným inštitúciám. Teraz, keď sa situácia vyostrila, začínajú Janukovyča jeho sponzori opúšťať. Hovorí sa, že to bol Putin, kto ho dotlačil k použitiu násilia, aby za sebou Ukrajinský prezident spálil všetky mosty.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ukrajina sa nerozpadá...

Už dlhé roky sa rozpráva o tom, že sa Ukrajina rozpadne, pretože je krajina rozdelená na proruskú a proeurópsku časť atď atď. Možno sa raz rozpadne, neviem. Ale súčasné protesty neprebiehajú kvôli vstupu do EÚ ani pre orientáciu na Rusko. EÚ a Tymošenkovú už protestujúci toľko nespomínajú. Protesty zasahujú celú krajinu, nie iba jej západnú časť.

Protestuje sa proti korupcii a otrasným podmienkam, ktoré prezident v krajine vytvoril. Možno na Ukrajine medzi sebou bojujú záujmové skupiny, možno nejaké americké „fondy na podporu demokracie" nalievajú opozícii doláre. Bez ohľadu na to, kto je za „revolúciou", bude tento bordel na Ukrajine trvať dovtedy, kým krajina nevytvorí transparentné a stabilné inštitúcie a nezavedie vládu zákona. A možno sa dovtedy situácia naozaj zvrhne, moc prevezmú radikáli, krajina sa rozdrobí a pod.

Záver?

Na Ukrajine vyčíňa Janukovyčov skorumpovaný režim, proti ktorému ľudia povstali. Európska únia je schopná Ukrajine pomôcť so zavedením štrukturálnych zmien, pri rokovaní s medzinárodnými inštitúciami a v budúcnosti otvoriť Ukrajine európske trhy a možnosť ďalšej integrácie.

Na druhej strane je tu Rusko, ktoré na rozdiel od EÚ, nemá Ukrajine ako pomôcť. Nemá jej do budúcnosti čo ponúknuť. Rusko je slabé na to, aby dokázalo priniesť na Ukrajinu potrebné reformy. Dokáže poskytnúť okamžité peniaze, lacný plyn a odstrániť problémy pri obchode, ktoré samo umelo vytvorilo. Tým len posilní korupciu a neporiadok v krajine. U nás tomu hovoríme podplácanie a vydieranie.

Milan Polešenský

Milan Polešenský

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  11x

Koordinátor práce s mládežou, poslanec zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja a miestneho zastupiteľstva v Bratislave - Petržalke. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu