Keby som sa mal znova narodiť...

Autor: Milan Polešenský | 23.3.2014 o 19:10 | Karma článku: 7,97 | Prečítané:  1045x

Predstavte si, že by ste sa mali ešte raz narodiť. Sami by ste si mohli vybrať miesto, kde sa narodíte. Mohli by ste si vybrať akúkoľvek krajinu na svete. Vec má len jeden háčik. Dopredu by ste nevedeli, či sa narodíte ako muž alebo žena, či budete zdraví alebo chorí. Nevedeli by ste, aká bude vaša inteligencia, nadanie a ani to, či sa narodíte silní a zruční alebo hendikepovaní. Rovnako by ste nevedeli, či sa narodíte v bohatej rodine alebo rodičom živoriacim na okraji spoločnosti. Jednoducho by ste o sebe nevedeli nič. Zahalení týmto „závojom nevedomosti" by ste si mohli vybrať krajinu, kde sa znova narodíte. Ktorý štát by ste si vybrali?

Túto konštrukciu som si požičal z teórie spravodlivosti amerického filozofa Johna Rawlsa. Pomocou podobného postupu, ak budem veľmi zjednodušovať, chce Rawls zistiť, aké pravidlá a aké usporiadanie v spoločnosti sú najspravodlivejšie. Podľa Rawlsa by sa mali pravidlá prijímať pod fiktívnym „závojom nevedomosti", pretože len ten zabezpečí, že rozhodnutie bude spravodlivé pre všetkých.

Rawls predpokladá, že ľudia sú rozumní a každý človek sa bude pri rozhodovaní snažiť dosiahnuť pre seba čo najväčšie výhody. Ak sa ľudia rozhodujú v situácii, keď nevedia, v akých podmienkach budú žiť, musia sa rozhodnúť tak, aby mali čo najväčšie výhody za každých okolností. Aj keď sa narodia hore, aj keď sa narodia dole.

V posledných mesiacoch nepočúvam nič iné len to, ako sa máme v Európe a na Slovensku zle. Keby si mali všetci tí, čo sa sťažujú vybrať, kde sa znova narodia, porovnať Európske štáty so zvyškom sveta, kde by si vybrali?

Napriek všetkým problémom, ktoré máme, keď si ja spravím test so závojom nevedomosti, stále mi Európa vychádza ako najlepšie miesto pre život... A bude najlepším miestom dovtedy, kým si budú Európania uvedomovať svoju výnimočnosť, podľa toho sa budú správať a nenechajú sa navzájom rozoštvávať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA MICHALA HAVRANA

Prvýkrát ide skutočne o život a slovenskí politici na to nemajú (píše Michal Havran)

Poukazovanie na akúsi „kritickú infraštruktúru“ je kastovou verziou rakúsko-uhorského dedičstva.


Už ste čítali?